Budleja – pielęgnacja i odmiany

To prawdziwa przyjemność obserwować jak wszystkie rodzaje motyli łykają nektar z obfitych kwiatów na tym trafnie nazwanym krzewie.

O krzakach budlei

Budleja jest dużym, łukowatym krzewem, który wytwarza masy kwiatów w okresie od połowy lata do jesieni. Kolory kwiatów to niebieski, różowy, czerwony, fioletowy, żółty i biały, a krzew rośnie od 1,5 do 3 metrów wysokości i szerokości, w zależności od odmiany. Krzewy dobrze rosną w obrębie krzewów lub bylin, a pachnące kwiaty można wykorzystać do cięcia.

Cechy szczególne budlei

Łatwa pielęgnacja

Pachnące

Odpowiednie dla kwiatów ciętych

Przyciąga motyle

Wybór miejsca do uprawy krzewów budlei

Wybierz miejsce w pełni nasłonecznione i z wilgotną, doskonale odwodnioną glebą.

Instrukcja sadzenia budlei

Sadzić wiosną lub jesienią, rozstawiając rośliny w odległości od 1,5 do 3 metrów, w zależności od odmiany. Przygotuj grządkę używając widełek lub rumpla ogrodowego do spulchnienia gleby na głębokość od 30 do 35 centymetrów, a następnie wymieszaj ją w 5-cio centymetrowej warstwie kompostu. Wykonaj dołek o średnicy dwukrotnie większej od średnicy doniczki, w której znajduje się roślina. Ostrożnie wyciągnij budleję z pojemnika i umieść ją w dołku, aby wierzchołek bryły korzeniowej znalazł się na równi z powierzchnią gleby. Ostrożnie wypełnij dookoła bryły korzeniowej i ostrożnie utwardzaj glebę. Dokładnie zalej wodą.

3 komentarze