Jabłoń dzika – pielęgnacja i odmiany

Opieka nad dziką jabłonią

Każdej wiosny nakładaj warstwę kompostu pod drzewem, rozkładając go na linię kroplującą (obszar pod najbardziej oddalonymi gałęziami). Dodać 5-cio centymetrową warstwę mulczu, aby zatrzymać wilgoć i zwalczyć chwasty, utrzymując mulcz w odległości kilku centymetrów od pnia drzewa. Podlewaj rośliny w okresie letnim, jeśli opady deszczu wynoszą mniej niż 2 centymetry tygodniowo. Jabłka dzikie wymagają niewielkiego przycinania po ugruntowaniu się.

Jabłoń dzika jest małym lub średnim drzewem liściastym, szeroko przystosowanym i wytwarzającym obfite kwiaty na wiosnę. Istnieje ponad 500 odmian.

O tej roślinie

Jabłonie dzikie kwitną od wczesnej do połowy wiosny, tworząc w zależności od odmiany, masy różowych, czerwonych lub białych kwiatów. Niektóre mają również atrakcyjne purpurowoczerwone liście. Wiele typów produkuje również małe, czerwone lub żółte, jadalne owoce, które są cierpkie, ale doskonale nadają się na galaretkę. Większość tych jabłoni rośnie od 4,5 do 8 metrów wysokości i szerokości w fazie dojrzałości. Niektóre formy płaczące i karłowate rosną na mniej niż 3 metry wysokości. Jabłonie dzikie są podatne na niektóre z tych samych chorób co jabłonie zwykłe, w tym na strupki jabłek, więc należy wybrać odporne odmiany.

Cechy szczególne

Roślina czteroletnia

Wybór miejsca

Wybierz miejsce z pełnym nasłonecznieniem i świetnie odwodnioną glebą.

Instrukcja sadzenia

Sadzimy na wiosnę lub jesienią. Sadzonki umieszczamy przestrzenne w odległości od 3 do 6 metrów, w zależności od oczekiwanej wielkości dojrzałej odmiany. Wykop dół tylko tak głęboki jak bryła korzeniowa i dwa do trzech razy szerszy. Jeśli twoja ziemia jest w bardzo kiepskim stanie, zmień glebę, którą wcześniej usunąłeś z dołka, za pomocą niewielkiej ilości kompostu. W innych przypadkach nie należy jej w ogóle modyfikować. Starannie wyjmij drzewo z pojemnika i włóż je do wykopu. Napełnij do połowy dziurę ziemią, a potem podlewaj ją mocno, aby osadziła się w glebie i zniwelowała kieszenie powietrzne. Pozwólmy wodzie odpłynąć, a następnie wypełnijmy resztę dziury gruntem i dokładnie wodą.

3 komentarze