Kontrola zgnilizny korzeni drzewa awokado

Zgnilizna korzeni awokado, znana również jako Texas root rot, jest niszczycielską chorobą grzybiczą, która występuje w gorącym klimacie letnim, zwłaszcza tam, gdzie gleba jest bardzo alkaliczna. Jest ona szeroko rozpowszechniona w północnym Meksyku oraz w południowo-środkowych i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Zgnilizna korzeni to zła wiadomość dla drzew awokado. Często najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie chorego drzewa i posadzenie palmy lub innego bardziej odpornego. Niektóre praktyki zarządzania mogą pomóc zminimalizować negatywny wpływ zgnilizny na korzenie awokado. Wiele z nich jest zbyt kosztownych, ale żadna nie okazuje się być bardzo skuteczna. Rozpoznanie objawów gnicia korzeni awokado może być pomocne.

Objawy gnicia korzeni awokado

Objawy gnicia korzeni awokado pojawiają się na ogół jako pierwsze w okresie letnim, gdy temperatura gleby osiąga co najmniej 28 C.

Pierwsze objawy to żółknięcie górnych liści, a następnie więdnięcie w ciągu jednego lub dwóch dni. W ciągu kolejnych 72 godzin następuje więdnięcie dolnych liści, a poważniejsze, trwałe więdnięcie jest zazwyczaj widoczne do trzeciego dnia.

Wkrótce liście opadną, a wszystko co zostanie, to martwe i umierające gałęzie. Następnie następuje śmierć całego drzewa – co może trwać miesiącami lub nastąpić nagle, w zależności od warunków środowiskowych, gleby i sposobu gospodarowania.

Innym znakiem rozpoznawczym są okrągłe plamy białych, pleśniowych zarodników, które często tworzą się na ziemi wokół martwych drzew. Plamy ciemnieją do opalenizny i rozpraszają się w ciągu kilku dni.

Zapobieganie gniciu korzeni awokado

Poniższe wskazówki mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu gniciu korzeni awokado:

  • Drzewa awokado należy sadzić w luźnej, dobrze osuszonej glebie i tylko certyfikowane, wolne od chorób drzewa. Nie należy również sadzić drzew awokado (ani innych podatnych roślin), jeżeli wiadomo, że gleba jest zakażona. Pamiętaj, że grzyb może przetrwać w glebie przez wiele lat.
  • Należy starannie nawadniać, aby zapobiec spływaniu zainfekowanej gleby i wody do niezakażonych obszarów. Dodać do gleby materię organiczną. Eksperci uważają, że materia organiczna może zwiększyć aktywność mikroorganizmów, które utrzymują grzyb w ryzach.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby należy rozważyć zasadzenie wokół zainfekowanego obszaru bariery z odpornych roślin. Wielu hodowców uważa, że ziarno sorgo jest bardzo skuteczną rośliną barierową. Należy pamiętać, że rodzime rośliny pustynne są zazwyczaj odporne lub tolerancyjne na gnicie korzeni. Kukurydza jest również rośliną nie-gospodarzem, która często dobrze radzi sobie w zainfekowanej glebie.

3 komentarze