Metoda Veloxy – rzadko używana metoda do walki z kornikami

Metoda Veloxy – rzadko używana metoda do walki z kornikami

Metoda Veloxy to jedna z najbardziej skutecznych i najnowocześniejszych technologii zwalczania szkodników drewna. Pracowano nad nią w ramach europejskiego projektu SAVE ART. W opracowywaniu technologii Veloxy brało udział wielu specjalistów z Szwecji, Hiszpanii i Włoch oraz Wielkiej Brytanii.

Metoda ta jest niezwykle skuteczna i często wybierana do zwalczania szkodników drewna w budynkach zabytkowych, o dużej wartości, które wymagają zastosowania metody nie wpływającej negatywnie na stan techniczny obiektu. Metoda Veloxy zapewnia zastosowanie gazu nie wchodzącego w reakcję z wrażliwymi powłokami. W trakcie zabiegu umożliwione jest kontrolowanie i utrzymywanie wilgotności na stałym poziomie w przestrzeni, w której wykonuje się zabieg.

Metoda Veloxy pozwala pozbyć się wszystkich szkodników drewna w każdym stadium ich rozwoju. Metoda działa na jaja, larwy, poczwarki oraz dorosłe osobniki.

Jak zwalczyć korniki metodą Veloxy?

Technologię gazowania Veloxy stosuje się zarówno do drewna liściastego, jak i iglastego. Gazowanie tą metodą można wykonać w budynkach zabytkowych oraz drewna nowego (przykrytego lub nie przykrytego powłoką). Veloxy nie zmienia koloru drewna ani nie odbarwia go.

Działanie aparatu do metody Veloxy polega na umieszczenie zainfekowanych przez szkodniki elementów w modyfikowanej atmosferze, w której zawartość tlenu wynosi nie więcej niż 0.3%. By osiągnąć ten efekt zamyka się przedmioty i części zajęte inwazją szkodników w gazoszczelnych opakowaniach z folii nieprzepuszczającej tlenu i wypierającej tlen, który następnie zastępuje się azotem.

Zabieg w technologii Veloxy trwa około 4 tygodni i przeprowadza się go w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza. Obiekty poddane zabiegowi nie ulegają korozji chemicznej.