Pięknotka – pielęgnacja i odmiany

Pięknotka jest krzewem liściastym, wyróżniającym się jasnym kolorem, ciasno skupionymi jagodami, które pozostają na krzewie do zimy. Inne popularne nazwy to pięknotki amerykańskie i morwa amerykańska.

O pięknotce

Szybko rosnące krzewy liściaste pięknotki rosną od 1,2 do 2 metrów wysokości i szerokości. Sadzimy je w naturalnym lesie pod wysokimi drzewami cienistymi lub jako nieformalny żywopłot na obwodzie nieruchomości. Piękne jagody mają małe, lawendowo-różowe, liliopodobne kwiaty na wiosnę, a jesienią żywe fioletowe lub białe jagody. Jagody przyciągają ptaki, jak również zapewniają zimowe kolory. Chociaż jagody są jadalne, nie są najbardziej pożądanym pokarmem ptaków i często wiszą na krzewie do późnej zimy. Jesienią liście nabierają atrakcyjnego żółtego koloru.

Cechy szczególne pięknotki

Roślina cztero sezonowa

Wybór miejsca na uprawę pięknotki

Wybierz miejsce o lekkim cieniu i bardzo dobrze odwodnionej glebie.

Instrukcja sadzenia pięknotki

Sadzić wiosną lub jesienią, rozstawiając rośliny w odległości od 1,2 do 1,8 metra. Wykopać dół tylko tak głęboko jak bryła korzeniowa i dwa do trzech razy szerszy. Jeśli twoja gleba jest w bardzo złym stanie, zmień glebę, którą usunąłeś z dołka, używając niewielkiej ilości kompostu. W innych wypadkach nie poprawiaj jej wcale. Ostrożnie wyciągnij roślinę z opakowania i włóż ją do otworu. Wypełnij do połowy otwór ziemią, a następnie podlewaj go dobrze, aby osadzić glebę i wyeliminować pęcherze powietrza. Pozwól wodzie odpłynąć, a następnie wypełnij resztę dziury glebą i dokładnie zalej wodą.

Opieka bieżąca nad pięknotkami

Pięknotki preferują co najmniej 3 centymetry deszczu (lub równoważne podlewanie) każdego tygodnia, choć mogą wytrzymać krótkie okresy suszy. Pięknotki zazwyczaj nie wymagają przycinania; krzewy mają otwartą formę, a gałęzie naturalnie zwisają, gdy są obciążone jagodami. Na ogół pięknotka ma niewiele problemów ze szkodnikami.

3 komentarze