Troska o szczepione drzewo awokado

Szczepienie jest procesem biologicznego łączenia części dwóch drzew. Przykładowo, można zaszczepić gałąź lub zrąb jednego drzewa na podkładce innego, pozwalając tym dwóm drzewom rosnąć razem w jedno. Czy można przeszczepić awokado? Szczepienie drzew awokado jest powszechną praktyką dla producentów komercyjnych, ale raczej trudną dla ogrodników.

Szczepienie drzewa awokado

Hodowcy otrzymują większość owoców ze szczepionych drzew awokado. Szczepienie drzew awokado jest uważane za konieczne w celu uzyskania dużych zbiorów owoców najwyższej jakości. Szczepienie nie jest niezbędne, aby uzyskać owoce do zbioru. Szczepienie może jednak przyspieszyć proces owocowania. Jeśli wyhodujesz drzewo awokado z nasion, będziesz musiał czekać z sadzonką 6 lat, zanim zobaczysz jakiekolwiek owoce.

Nawet po wyrośnięciu sadzonek nie ma pewności, że drzewo będzie wyglądało jak rodzice lub będzie dawało owoce tej samej jakości. Dlatego awokado nie jest zazwyczaj uprawiane z nasion. Często rozmnaża się je poprzez zaszczepienie odmiany na podkładce. Istnieje wiele szczepionych drzew awokado. W rzeczywistości większość komercyjnej produkcji awokado odbywa się ze szczepionych drzew.

Szczepienie drzewa awokado polega na połączeniu gałęzi odmiany awokado (zrazu) z podkładką innego drzewa. W miarę jak te dwa drzewa rosną razem, powstaje nowe drzewo. Im bardziej zraz i podkładka są biologicznie bliżej siebie, tym większa jest szansa na pomyślne ich zaszczepienie.

Jak przeszczepić awokado?

Jak można przeszczepić awokado w domu? Jeśli zastanawiasz się, jak przeszczepić awokado, to jest to kwestia precyzji. Po pierwsze, należy prawidłowo umieścić część gałęzi na podkładce. Kluczem jest zielona, kambowa warstwa drewna, tuż pod korą. Szczepienie drzew awokado jest możliwe tylko wtedy, gdy kamb na gałęzi i kamb na podkładce stykają się ze sobą. Jeśli nie, szczepienie na pewno się nie powiedzie.

Prawdopodobnie najczęstszą metodą szczepienia awokado jest przeszczep rozpadliny, antyczna metoda szczepienia polowego. Jeśli chcesz przeprowadzić szczepienie, zacznij je wczesną wiosną. Zrób pionowe rozszczepienie w środku podkładki, a następnie włóż jedną lub dwie gałęzie (zrazy), z dwoma lub trzema pączkami, do warstwy kambium podkładki.

Umieścić podkładkę w wilgotnym mchu sphagnum. Zatrzyma on wodę, ale również pozwoli na napowietrzanie. Temperatura powinna wynosić około 37 C., choć zraz musi pozostać chłodny. Zadbaj o wilgotność, aby nie dopuścić do wyschnięcia połączenia szczepu.

Według ekspertów, szczepienie drzew awokado jest trudne. Nawet w idealnych warunkach szanse na udane szczepienie awokado są małe, nawet dla profesjonalistów.

3 komentarze