Tuja, czyli żywotnik – pielęgnacja i odmiany

Tuja to wiecznie zielona roślina o liściach łuskowatych, jest popularna jako element żywopłotu ze względu na swój wysoki, wąski pokrój wzrostu. Może być również stosowana jako punkt centralny w mieszanych kręgach krzewów i kwiatów. Jest często stosowana w sadzonkach podmurówek.

O tujach

Żywotnik wschodni, nazywany też wschodnim cedrem białym, jest odmianą najbardziej rozpowszechnioną. Pochodzący ze wschodniej Ameryki Północnej rośnie dziko w wilgotnych lasach. Gatunek prosty może rosnąć do wysokości od 12 do 18 metrów, natomiast odmiany szerzej sadzone mają bardziej powściągliwe nawyki wzrostowe i tworzą lepsze rośliny krajobrazowe. “Nigra”, znana również jako “Dark American”, to popularna odmiana, która zachowuje swój głęboki zielony kolor przez całą zimę. Rośnie na wysokość od 3 do 6 metrów i szerokości 1,2 do 1,8 metrów w chwili dojrzewania. “Smaragd”, zwany również “Szmaragdową zielenią”, ma drobniejszą strukturę i rośnie wolniej, osiągając wysokość od 3 do 6 metrów i szerokość około jednego metra. Tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, “Holmstrup” jest najlepszym wyborem, rosnąc około 3 metrów wysokości i metra szerokości. Nie wszystkie odmiany są kolumnowe. “Woodwardii” tworzy krzew w kształcie kuli ziemskiej o wysokości 1,2-2,5 metrów i szerokości 1,5-3 metrów. Krzew “Little Giant” ma podobny pokrój wzrostu, ale osiąga tylko 0,6-1,2 metra wysokości i szerokości. Krzew “Golden Globe”, wysoki i szeroki na jeden metr, ma jasne, złote liście, które stanowią świetny akcent. Większość wschodnich tuj jest odporna na zimno.

Żywotnik olbrzymi jest większy i szybciej rośnie niż jego wschodni odpowiednik, ale nie jest tak odporny na zimno. Jedną z najczęściej spotykanych odmian jest “Green Giant”, która ma szybkie tempo wzrostu (do 1,5 metra rocznie w dobrych warunkach) i jest odporny na suszę. Osiąga wysokość od 9 do 15 metrów i szerokość od 5 do 6 metrów.

Biota wschodnia jest najmniej odporna na zimno. Najlepiej przystosowana jest do południowej i południowo-zachodniej części kraju. Rośnie na 6-8 metrów wysokości i 3-5 metrów szerokości, jest przydatna do żywopłotów. Dostępnych jest wiele odmian o różnych zdolnościach wzrostu.

Cechy szczególne tui

Dobre do żywopłotów i ekranów ochronnych.

Wiecznie zielone

Wybór miejsca do uprawy tui

Tuja najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale będzie także tolerować lekkie zaciemnienie. Żywotnik olbrzymi jest najbardziej tolerancyjny na cień. Wszystkie preferują żyzną, wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę.

Instrukcja sadzenia tui

Rośliny uprawiane w pojemnikach oraz rośliny doniczkowe i zakopane mogą być sadzone przez cały sezon wegetacyjny. Rozstawy różnią się w zależności od gatunku i odmiany. Należy wykopać dołek tak głęboko jak bryła korzeniowa i 2 do 3 razy szerszy. Jeśli twoja gleba jest w bardzo złym stanie, zmień glebę, którą usunąłeś z dołka, używając niewielkiej ilości kompostu. W przeciwnym razie nie poprawiaj jej wcale. Ostrożnie wyjmij drzewo z pojemnika i włóż je do otworu. Jeśli sadzisz roślinę otoczoną murami i zakopaną w ziemi, usuń jak najwięcej zakopanej ziemi i odetnij z niej druciany kosz, jeśli jest obecny. Wypełnij wokół bryły korzeniowej ziemię, aż otwór zostanie wypełniony do połowy. Następnie dokładnie utwardzamy glebę i podlewamy wodą. Ponownie wypełnij otwór pozostałą ziemią i wodą. Wokół zewnętrznej krawędzi otworu uformuj wzniesiony grzbiet gleby, który będzie działał jak zarodek pomagający utrzymać się w wodzie. Rozsyp mulcz na głębokość 7 centymetrów nad strefą korzeniową, ale trzymać go kilka centymetrów od pnia.

Opieka bieżąca nad tujami

Rośliny należy podlewać regularnie, aż do momentu osiągnięcia przez nie dobrej kondycji, szczególnie w pierwszym sezonie wegetacyjnym. Podczas podlewania należy wlać odpowiednią ilość wody, aby nasączyć całą głębokość bryły korzeniowej, a następnie pozostawić kilka centymetrów górnej warstwy gleby do wyschnięcia przed ponownym nawodnieniem. Wczesną wiosną lub wczesnym latem należy ścinać rośliny, aby nadać im kształt i kontrolować ich wielkość.

3 komentarze