Uprawa żurawiny doniczkowej – wskazówki dotyczące uprawy żurawiny w pojemnikach

Uprawa żurawiny doniczkowej – wskazówki dotyczące uprawy żurawiny w pojemnikach
Uprawa żurawiny doniczkowej – wskazówki dotyczące uprawy żurawiny w pojemnikach

Niegdyś czysto dekoracyjne, kontenerowe ogrody są teraz podwójnie obciążone, zaprojektowane tak, aby były zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Karłowate drzewa owocowe, warzywa, zioła i rośliny jagodowe, takie jak żurawina, są teraz dodawane do projektów pojemników wielofunkcyjnych. Czyż żurawina nie rośnie w dużych torfowiskach? Czy można uprawiać żurawinę w doniczce? Dowiedzmy się więcej o uprawie żurawiny w pojemnikach.

Hodowla żurawiny w doniczce

Nie każdy ogrodnik ma do dyspozycji duży ogródek, który można wypełnić roślinami. Przy tak wielu niesamowitych roślinach na rynku w dzisiejszych czasach, nawet tym, którzy mają duże ogrody, może w końcu zabraknąć miejsca. Brak miejsca w ogrodzie często prowadzi do tego, że ogrodnicy próbują swoich sił w ogrodnictwie z wykorzystaniem pojemników. W dawnych czasach sadzenie w pojemnikach było na ogół standardową formą, która składała się z pędu na wysokość, wypełniacza, takiego jak geranium, oraz rośliny ciągnącej się jak bluszcz lub słodkie pnącze ziemniaczane. Ogrodnicy w dzisiejszych czasach wypróbowują różne rodzaje roślin w pojemnikach.

Żurawina jest nisko rosnącą, wiecznie zieloną rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej. Rosną one dziko na całym obszarze Kanady i Stanów Zjednoczonych. W wielu stanach są ważną rośliną użytkową. W naturze rosną na bagnistych, podmokłych terenach i nie tolerują gorącego, suchego klimatu. Żurawina najlepiej rośnie w glebach kwaśnych o pH 4,5-5,0. W odpowiednich warunkach żurawinę można uprawiać w ogrodzie domowym lub w pojemnikach. Piękna, a jednocześnie funkcjonalna roślina, żurawina rozprzestrzenia się aktywnie dzięki hodowcom. Kwiaty i owoce żurawiny rosną na pionowych łodygach, gdy rośliny mają 3 lata. W naturze lub na grządkach ogrodowych, po roku lub dwóch latach od wyprodukowania jagód laski obumierają, ale z pędów stale wystrzeliwują nowe. Rośliny żurawiny doniczkowej zazwyczaj nie mają miejsca do produkcji tych lasek i nowych pędów, więc żurawina w doniczkach będzie musiała być przesadzana co kilka lat.

Pielęgnacja żurawiny doniczkowej

Ze względu na ich rozłożysty pokrój zaleca się sadzenie żurawiny w doniczkach o średnicy 30,5-38 cm. lub większej. Żurawina ma płytkie korzenie, które sięgają tylko około 15 cm. do gleby, więc głębokość pojemnika nie jest tak ważna jak szerokość.

Żurawina dobrze rośnie również w doniczkach lub skrzynkach okiennych w stylu rynnowym. Jako rośliny bagienne, żurawina uprawiana w pojemnikach potrzebuje gleby, która jest stale wilgotna. Pojemniki do samodzielnego podlewania mają zbiornik wodny, z którego woda jest stale pobierana do gleby, pojemniki te doskonale sprawdzają się w przypadku żurawin doniczkowych. Żurawina w doniczkach najlepiej rośnie w bogatym, organicznym podłożu lub mchu torfowym. Można je także sadzić w mieszankach doniczkowych dla roślin kwasolubnych. Odczyn gleby powinien być badany przynajmniej raz w roku na wiosnę. Na wiosnę można zastosować wolno uwalniający się kwaśny nawóz w celu dostosowania pH i uzupełnienia wszelkich niedoborów składników odżywczych. Jednak w przypadku roślin żurawinowych lepsze są nawozy o niskiej zawartości azotu. Korzystnie wpłynie na nie również coroczny dodatek mączki kostnej.

3 komentarze